Image may differ from original
Ubiquiti ROCKETM5 | Rocket M5 150Mb/s 5GHz 1 x 10/100Base-TX Wireless Bridge
|
Part No
|
ROCKETM5
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$332.27
$312.33Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Ubiquiti ROCKETM5 | Rocket M5 150Mb/s 5GHz 1 x 10/100Base-TX Wireless Bridge
- Buy Ubiquiti ROCKETM5 | Rocket M5 Outdoor PoE Access Point 5 GHz AirMax online for fast and reliable performance. Enjoy smooth streaming and gaming. Order now from Goto Direct!
Technical Documents:
General Information:
| Product Line | airMAX |
|---|---|
| Model | Rocket M5 |
| Product Type | Wireless Bridge |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Wireless Specification:
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11n |
|---|---|
| Total Wireless Transmission Speed | 150 Mbit/s |
| UNII Band | Yes |
| UNII Frequency | 5470-5825 MHz |
| MIMO Technology | Yes |
Interfaces/Ports:
| Number of Ethernet LAN Ports (RJ-45/SFP/SFP+) | 1 |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| PoE/PoE+/PoE++ Supports | Yes |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Pole-mountable |
|---|---|
| Height | 160 mm |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 500 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers