Image may differ from original
Seagate ZP1000GM30002 | FireCuda 520 1TB PCI Express NVMe x4 M.2 Solid State Drive
|
Part No
|
ZP1000GM30002
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$382.04
$359.12Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Seagate ZP1000GM30002 | FireCuda 520 1TB PCI Express NVMe x4 M.2 Solid State Drive
- UPC: 763649138298
Technical Documents:
General Information:
| Product Line | FireCuda 520 |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 1 TB |
|---|---|
| Flash Memory Technology | 3D Triple-Level Cell |
| Interface | PCI Express NVMe x4 |
| Form Factor | M.2 |
| Drive Type | Internal |
| Device Supported | Notebook |
Physical Characteristics:
| Height | 2.23 mm |
|---|---|
| Width | 22.15 mm |
| Depth | 80.15 mm |
| Weight | 0.0176 lbs |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers