Image may differ from original
Intel SR3GF | Xeon Gold 5118 16.5M Cache 2.30 GHz Processor
|
Part No
|
SR3GF
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$76.06
$71.50Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel SR3GF | Xeon Gold 5118 16.5M Cache 2.30 GHz Processor
- Enhance your computing power with the Intel SR3GF | Xeon Gold 5118 12-Core 2.30GHz 2 UPI 16.5MB L3 Cache Socket FCLGA3647 Processor. Purchase from Goto Direct and take advantage of our fantastic discounts and special deals now!
General Information:
| Model | Gold 5118 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Dodeca-Core (12-Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 16.5 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-3647 |
| Processor Code | Skylake |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 76 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 81 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 105 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers