Image may differ from original
Supermicro P4X-MPE78893V4-SR2SR | Intel Xeon E7-8800 v4 E7-8893 v4 Quad-core (4 Core) 3.20 GHz Processor Upgrade - 60 MB L3 Cache - 1 MB L2 Cache -
|
Part No
|
P4X-MPE78893V4-SR2SR
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$330.76
$310.91Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Supermicro P4X-MPE78893V4-SR2SR | Intel Xeon E7-8800 v4 E7-8893 v4 Quad-core (4 Core) 3.20 GHz Processor Upgrade - 60 MB L3 Cache - 1 MB L2 Cache -
- Supermicro P4X-MPE78893V4-SR2SR | Intel Xeon E7-8800 v4 E7-8893 v4 Quad-core (4 Core) 3.20 GHz Processor
General Information:
| Model | Intel E7-8893 V4 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Quad-Core (4-Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 9.6 GT/s |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 60 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Broadwell |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Depth | 52.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 77 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 140 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers