Image may differ from original
Samsung U28E590D | 28-inch UHD 4K Widescreen LED-Lit Monitor
|
Part No
|
U28E590D
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Samsung U28E590D | 28-inch UHD 4K Widescreen LED-Lit Monitor
- Buy Samsung U28E590D | 28-inch 4K UHD 3840 x 2160 HDMI / DisplayPort / Headphone Widescreen LED-Lit Monitor online for superior clarity, durability, and reliable performance. Enhance your office setup with this high-performance screen, featuring crisp visuals and an energy-efficient design perfect for professional use.
General Information:
| Model | U28E590D |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
| Product Type | LED |
Display Information:
| Screen Size | 28 Inches |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Viewing Area (H x V) | 0.16 x 0.16 mm |
| Backlight Type | LED |
| Panel Type | Twisted nematic (TN) |
| Maximum Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
| Display Colors | 1 Billion |
| Brightness (Typ.) | 370 cd/m² |
| Contrast Ratio (Typ.) | 1000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | Mega ∞ DCR |
| Response Time | 1 ms |
| Pixel Pitch | 0.16 x 0.16 mm |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Interfaces/Ports:
| DVI Port | No |
|---|---|
| HDMI Port | Yes |
| Number of HDMI Port | 1 |
| Display Port | Yes |
| Number of Display Port | 1 |
| Earphone Jack | Yes |
Power Description:
| Power Consumption | 0.3 W |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics:
| VESA Mount Compatible | Yes |
|---|---|
| VESA Standard Supported | 75 x 75 mm |
| Height | 381.3 mm |
| Width | 660.9 mm |
| Depth | 73.5 mm |
| Weight | 4.71 kg |
| Height with Stand | 468.5 mm |
| Width with Stand | 660.9 mm |
| Depth with Stand | 187.1 mm |
| Weight with Stand | 5.28 kg |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers