Image may differ from original
Ubiquiti UXG-FIBER | 4-Ports 2.5GbE RJ-45 with 1x Port 10GbE SFP+ Independent Gateway Router
Description:
- Ubiquiti UXG-FIBER | 4-Ports 2.5GbE RJ-45 with 1x Port 10GbE SFP+ Independent Gateway Router
- UPC: 810177161523
General Information:
| Model | UXG-FIBER |
|---|---|
| Product Line | Gateway Fiber |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Router |
Interfaces/Ports:
| Total Number of Network Ports | 7 |
|---|---|
| Number of Ethernet LAN Ports (RJ-45/SFP/SFP+) | 5 |
| Number of Ethernet WAN Ports (RJ-45/SFP/SFP+) | 2 |
| Expansion Slots Details | SFP+ |
| Network Technology |
|
| Ethernet Technology |
|
| Media Standard |
|
| Manageable | Yes |
| VPN Supported | Yes |
Power Description:
| PoE/PoE+/PoE++ Supports | Yes |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Standalone |
|---|---|
| Height | 30 mm |
| Width | 212.8 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Weight | 605 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Miscellaneous:
| Additional Features |
Security
VPN and SD-WAN
Networking
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers