Ubiquiti US-24-250W | 24-Ports Gigabit Ethernet PoE+ 24V Passive PoE RJ-45 2x 1GbE SFP Layer 2 Switch
Part No
US-24-250W
Manufacturer
Category
Availability
In Stock
Condition
Refurbished
Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
Payment methods
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
  • UPC: 818258252962
General Information:
Product Line UniFi Switch
Model US-24-250W
Product Type Layer 2 Switch
Package Type Retail
Package Quantity 1
Interfaces/Ports:
Number of Network Ports/Expansion Slots
  • 24 x Gigabit Ethernet Network, PoE+
  • 2 x Gigabit Ethernet SFP (mini-GBIC)
Total Number of Network Ports 26
Number of Expansion Slots 2
Expansion Slots Details SFP (mini-GBIC)
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Network Technology
  • 10/100/1000Base-T
  • 1000Base-X
Media Standard
  • Twisted Pair
  • Optical Fiber
Manageable Yes
Layer Supported 2
Console Management Port Yes
Power Description:
Power Source Power Supply
Physical Characteristics:
Form Factor Rack-mountable
Supported Rack 1U
Height 43.7 mm
Width 485 mm
Depth 285.4 mm