Image may differ from original
Ubiquiti USW-AGGREGATION | 8-Port, Layer 2 Switch made for 10G SFP+ Connections
Description:
- Ubiquiti USW-AGGREGATION | 8-Port, Layer 2 Switch made for 10G SFP+ Connections
- Upgrade your network infrastructure with the Ubiquiti USW-AGGREGATION | Switch Aggregation 8-Ports 10-Gigabit SFP+ Layer 2 Switch. Built for speed, durability, and compatibility, it ensures stable and efficient performance in both home and business environments. Buy dependable networking accessories now at Goto Direct!
- UPC: 8100100743318
- EAN: 0810010074157
General Information:
| Product Line | UniFi Switch |
|---|---|
| Model | Aggregation |
| Product Type | Layer 2 Switch |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Interfaces/Ports:
| Number of Network Ports/Expansion Slots | 8 x 10 Gigabit Ethernet SFP+ |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Number of Expansion Slots | 8 |
| Expansion Slots Details | SFP+ |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Media Standard | Optical Fiber |
| Manageable | Yes |
| Layer Supported | 2 |
Power Description:
| Power Source | Power Supply |
|---|
Physical Characteristics:
| Form Factor | Rack-mountable |
|---|---|
| Supported Rack | 1U |
| Height | 43.7 mm |
| Width | 442 mm |
| Depth | 120 mm |
| Weight | 2.6 kg |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Miscellaneous:
| Additional Features |
Performance:
Layer 2 Features:
LCM Display: 1.3" Touch Screen |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers