Image may differ from original
Western Digital WD180EDGZ | 18TB 7200RPM SATA 6Gb/s 3.5-Inch Hard Drive
|
Part No
|
WD180EDGZ
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$634.85
$596.76Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Western Digital WD180EDGZ | 18TB 7200RPM SATA 6Gb/s 3.5-Inch Hard Drive
- Upgrade your data transfer speed with the Western Digital WD180EDGZ | 18TB SATA 6GB/s 7200RPM 3.5-inch Internal Hard Drive! Shop the latest tech at Goto Direct and enjoy limited-time offers. Don't miss out purchase now and explore incredible savings!
General Information:
| Product Type | Hard Drive |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 18 TB |
|---|---|
| Spindle Speed | 7200 |
| Interface | 6Gb/s SATA |
| Hard Drive Cache | 512 MB |
| Drive Type | Internal |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Form Factor | 3.5" |
|---|---|
| Height | 26.1 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 147 mm |
| Weight | 680 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers