Image may differ from original
Western Digital WDS100T2X0C | Black 1TB Triple-Level Cell PCI Express NVMe 3.0 x4 M.2 2280 Solid State Drive
|
Part No
|
WDS100T2X0C
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$361.09
$332.20Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Western Digital WDS100T2X0C | Black 1TB Triple-Level Cell PCI Express NVMe 3.0 x4 M.2 2280 Solid State Drive
Experience blazing-fast data access with the Western Digital WDS100T2X0C | Black 1TB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Solid State Drive, engineered for read-intensive applications and effortless hot-swapping. Browse this incredible find from Goto Direct and purchase this storage essential for an unbeatable price!
- UPC: 718037859064
Technical Documents:
General Information:
| Model | WDS100T2X0C |
|---|---|
| Product Line | Black |
| Product Type | Solid State Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 1 TB |
|---|---|
| Flash Memory Technology | Triple-Level Cell |
| Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Drive Type | Internal |
| Device Supported | Laptop |
Physical Characteristics:
| Height | 2.38 mm |
|---|---|
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 7.5 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers