Image may differ from original
Ubiquiti ES-8-150W | EdgeSwitch 8-Port 150-Watt Managed PoE+ Gigabit Switch
Description:
- Ubiquiti ES-8-150W | EdgeSwitch 8-Port 150-Watt Managed PoE+ Gigabit Switch
Enhance your networking capabilities with the Ubiquiti ES-8-150W | EdgeSwitch 8-Port 150W Managed PoE+ Gigabit Switch with SFP, offering advanced features, robust operation, and easy scalability. Shop high-quality switches for reliable connectivity at Goto Direct!
- UPC: 718272203059
Technical Documents:
General Information:
| Product Line | EdgeSwitch |
|---|---|
| Model | ES-8-150W |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Interfaces/Ports:
| Number of Network Ports/Expansion Slots |
|
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slots Details | SFP (mini-GBIC) |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Media Standard |
|
| Manageable | Yes |
| Layer Supported | 3 |
| Console Management Port | Yes |
Power Description:
| PoE/PoE+/PoE++ Supports | Yes |
|---|---|
| Power Source |
|
Physical Characteristics:
| Form Factor |
|
|---|---|
| Height | 43 mm |
| Width | 235 mm |
| Depth | 204 mm |
| Weight | 3.8 lbs |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Miscellaneous:
| Additional Features |
Management interface: Ethernet In-Band, UART console Out-of-Band
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers