Image may differ from original
Intel I7-8700K | 3.7 GHz Socket FCLGA1151 8 GT/s i7-8700K 12MB L3 Cache 6 Core Processor
|
Part No
|
I7-8700K
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$361.40
$343.33Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel I7-8700K | 3.7 GHz Socket FCLGA1151 8 GT/s i7-8700K 12MB L3 Cache 6 Core Processor
- Performance meets affordability with the Intel I7-8700K | Core i7 Desktop 6 Core 3.70GHz LGA 1151 12MB L3 Processor, a reliable choice for your computing needs. Get this powerful processor from Goto Direct at a discounted price and enhance your system's potential today!
General Information:
| Model | i7-8700K |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Core | Hexa-Core (6-Core) |
| Clock Speed | 3.7 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-1151 |
| Processor Code | Coffee Lake |
| Device Supported | Desktop |
Power Description:
| Thermal Specification | 100 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 95 W |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers