Image may differ from original
Intel SR3QR | 3.7 GHz Socket FCLGA1151 8 GT/s i7-8700K 12MB L3 Cache 6 Core Processor
|
Part No
|
SR3QR
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$235.22
$221.11Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel SR3QR | 3.7 GHz Socket FCLGA1151 8 GT/s i7-8700K 12MB L3 Cache 6 Core Processor
- Performance meets affordability with the Intel SR3QR | 8th Generation Core i7-8700K 6-Core 3.70GHz 12MB L3 Cache Socket 1151 Processor (Tray part), a reliable choice for your computing needs. Get this powerful processor from Goto Direct at a discounted price and enhance your system's potential today!
General Information:
| Model | i7-8700K |
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Core | Hexa-Core (6-Core) |
| Clock Speed | 3.7 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-1151 |
| Processor Code | Coffee Lake |
| Device Supported | Desktop |
Power Description:
| Thermal Specification | 100 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 95 W |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers